PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
ZNAM SWOJĄ WARTOŚĆ. PODEJMUJĘ ODPOWIEDZIALNE DECYZJE
Szkolenie o tym jak negatywne emocje mogą prowadzić do uzależnienia.
Osoby odczuwające silne uczucia np. stres, niepokój, samotność, często szukają sposobu
na ich złagodzenie lub uniknięcie, a jednym z takich sposobów może być
na przykład kompulsywne korzystanie z telefonów/social mediów.
Obecnie stan psychiczny dzieci i młodzieży jest szczególnie ważnym zagadnieniem. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o wzroście problemów psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Wśród najczęstszych zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży wymienia się m.in. zaburzenia lękowe, depresję, zaburzenia zachowania, zaburzenia odżywiania, trudności z koncentracją, nadpobudliwość oraz uzależnienia.
Wielu ekspertów wskazuje na wzrost presji społecznej, rywalizacji i oczekiwań stawianych przed dziećmi i młodzieżą jako jedną z przyczyn wzrostu problemów psychicznych. Ponadto, pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia, takie jak izolacja, nauka zdalna, ograniczony kontakt z rówieśnikami, stres i niepewność, także wpłynęły na stan psychiczny dzieci i młodzieży.
Z tego powodu, tak ważne jest, aby Rodzice, Nauczyciele i pracownicy szkół byli świadomi tych trudności i w miarę możliwości, dostarczali uczniom wsparcia emocjonalnego i narzędzi, które pomogą im radzić sobie z trudnościami obecnych czasów.